Ντοκυμαντέρ "Δεύτερη Ευκαιρία"

Σκηνοθεσία: Ομάδα εκπαιδευτών και εκπαιδευόμενων ΣΔΕ Μυτιλήνης *

Παραγωγή: Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Μυτιλήνης

Περίληψη

Τι κοινό μπορεί να έχει ένας τορναδόρος, μια καθαρίστρια, ένας κρεοπώλης και ένας άνεργος; Πως αντιμετωπίζουν την οικονομική κρίση; Στο ντοκιμαντέρ αυτό τους βλέπουμε στην καθημερινότητα τους, στο χώρο εργασίας τους, καθώς και στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, που φοιτούν τα απογεύματα, με στόχο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις και να βελτιώσουν τη ζωή τους, αποκτώντας τα απαραίτητα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα. Κοινό στοιχειό η εκπλήρωση των ονείρων τους, η προσπάθεια βελτίωσης της ζωής τους και η ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο. Όλα αυτά, ήταν αρκετά για να μας εμπνεύσουν να υλοποιήσουμε αυτό το ντοκιμαντέρ, το οποίο δημιουργήθηκε προς τιμήν των εκπαιδευομένων του Σ.Δ.Ε. που λειτουργεί στη Μυτιλήνη 12 χρόνια.

What could a turner, a maid, a butcher and an unemployed person have in common? How do they face the economic crisis? In this documentary, we see them in their daily routines which consist of almost no free time, their occupations and the Second Chance School where they study in the afternoons in order to improve their educational deficiencies and their lives, achieving knowledge and basic qualification. Their common element is to fulfill their dreams, their effort to improve their quality of life and their hope for a better future. All this was enough to inspire us to make this documentary which was created in honor of the students who have attended the Second Chance School of Mytilene and the twelve years of its operation.

*Συμμετέχοντες

Muhammap Akram