Ντοκυμαντέρ ?Το τι έχω τραβηγμένο μωρέλι μ' ...?

Συμμετοχή του ΣΔΕ Μυτιλήνης στο 3ο Aegeandoc

sdemdoc2

Διάρκεια: 20'

Σκηνοθεσία: Ομάδα εκπαιδευτών και εκπαιδευόμενων ΣΔΕ Καλλονής *

Παραγωγή: Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Μυτιλήνης

Περίληψη

Το ντοκιμαντέρ βασίστηκε σε ένα πολύτιμο υλικό από συνεντεύξεις, που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο πρότζεκτ προφορικής ιστορίας του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Καλλονής. Με στόχο την ανάδειξη γεγονότων και εμπειριών της γερμανικής κατοχής στο κεντρικό και βόρειο τμήμα της Λέσβου, έγινε καταγραφή μαρτυριών κατοίκων της περιοχής. Οι αφηγήσεις φέρνουν στο φως προσωπικά βιώματα και άγνωστες πτυχές της παρουσίας και δράσης των ναζί και των ντόπιων συνεργατών τους στο νησί. Οι μαρτυρίες για τη συστηματική λεηλασία της αγροτικής παραγωγής, για εκφοβισμούς και βασανιστήρια καθώς και οι αντιλήψεις και πρακτικές επιβίωσης και αντίστασης των κατοίκων συνθέτουν μια εικόνα για την περίοδο μέχρι την αποχώρηση των ναζιστικών στρατευμάτων τον Σεπτέμβρη του 1944.

The film was based on a valuable material of interviews conducted as part of an oral history project at the Second Chance School of Kalloni, Lesvos. In order to highlight events and experiences of the German occupation in the central and northern part of the island, testimonies of local residents were recorded. The stories bring to light personal experiences and unknown aspects of the presence and action of the Nazis and their local collaborators on the island. Witnesses for the systematic plundering of agricultural production, intimidation and torture along with perceptions and survival and resistance practices of the inhabitants compose an image for the period until the departure of the Nazi troops in September 1944.

*Με αλφαβητική σειρά:

Παναγιώτης Βαλιουτής