Πανηγύρια

Παρακολουθούμε αποσπάσματα από το ιστολόγιο «Το πανηγύρι του Ταύρου μέσα από τη ματιά του ΣΔΕ» που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του project «Δημιουργία ψηφιακού και εκπαιδευτικού υλικού» στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, Παράρτημα Καλλονής.      Για το ιστολόγιο χρησιμοποιήθηκε το εργαλείο Blogger. Το υλικό συλλέχθηκε κατά τη διάρκεια της χρονιάς και οι εκπαιδευόμενοι εξάσκησαν τις ερευνητικές δεξιότητες προάγοντας την αυτονομία τους και την ικανότητα να μαθαίνουν μόνοι τους σε απόλυτη συμφωνία με τους βασικούς στόχους της φιλοσοφίας των ΣΔΕ.       Πολύτιμη ήταν η βοήθεια του κ. Χάρη Καλαμά προέδρου του Λαογραφικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής καθώς έδωσε πλούσιο υλικό (βιβλία, φωτογραφίες και CDs) για το πανηγύρι. Στη συνέχεια οι μαθητές οργάνωσαν το υλικό τους και αποφάσισαν να αναρτήσουν πληροφορίες για το πώς ξεκίνησε το πανηγύρι, αναλυτική περιγραφή του τι γίνεται την κάθε μέρα σε αυτό, βίντεο και φωτογραφίες με στιγμιότυπα του πανηγυριού, τη συνταγή  του παραδοσιακού φαγητού που προσφέρεται σε αυτό καθώς και του παραδοσιακού χορού των αλόγων Κιόρογλου.        Η όλη εκπαιδευτική διαδικασία τόνωσε την αυτοπεποίθηση των εκπαιδευομένων. Συγχαρητήρια στα παιδιά λοιπόν: Περικλή Κιουλάφα, Γιάννη Ματζουράνη και Παναγιώτη Δουδωνή και σε όλους τους εκπαιδευτές του ΣΔΕ Καλλονής για το άκρως ενδιαφέρον αποτέλεσμα!

Πανηγύρια