Εσπερινό ΕΠΑΛ

diethepal

Την Πέμπτη 22 Μαΐου η σύμβουλος σταδιοδρομίας Ρενταρή Μάλαμα οργάνωσε στο ΣΔΕ ομιλία και συζήτηση για την τεχνική εκπαίδευση στα ΕΠΑΛ. Προσκεκλημένος μας ήταν ο Δ/ντης του εσπερινού ΕΠΑΛ Μυτιλήνης Μαδυτινός Στρατής αλλά και εκπαιδευόμενοι του εσπερινού ΕΠΑΛ. Η αναλυτική παρουσίαση του εσπερινού ΕΠΑΛ από τον κ. Μαδυτινό αλλά και η συζήτηση που ακολούθησε έλυσε κάθε απορία των εκπαιδευομένων του ΣΔΕ. Καταλυτική ήταν η συζήτηση με τους μαθητές του εσπερινού ΕΠΑΛ που παλαιοτέρα ήταν μαθητές του ΣΔΕ. Τα δικά μας παιδιά έδωσαν θάρρος και κουράγιο στους μαθητές μας να συνεχίσουν γιατί όπως χαρακτηριστικά όπως είπαν: και εμείς όταν ήρθαμε στο ΣΔΕ δεν διανοούμασταν ότι θα συνεχίσουμε ένα απλό χαρτί Γυμνασίου θέλαμε αλλά στην εκπαίδευση ισχύει αυτό που λένε τρώγοντας έρχεται η όρεξη?

Ευχαριστούμε θερμά το κ. Μαδυτινό αλλά και τους μαθητές μας για την παρουσίαση.

mathitesepal