Picture1

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Λέσβου ιδρύθηκε το 2003 και στεγάζεται στο κτίριο του 2ου Γυμνασίου Μυτιλήνης στην οδό Πιττακού 44 στο κέντρο της πόλης της Μυτιλήνης.

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Λέσβου αποτελείται από το ΣΔΕ Μυτιλήνης ενώ διαθέτει και ένα παράρτημα στην περιοχή της Καλλονής που είναι το μεγαλύτερο χωρίο του νομού Λέσβου, στο βόρειο τμήμα του νησιού.

Σε ποιους απευθύνεται;

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας απευθύνεται σε ενήλικες και έχει διάρκεια δύο έτη με απογευματινή λειτουργία (17:00-21:00)Είναι η ευκαιρία να αποκτήσεις τυπικά προσόντα (απολυτήριο γυμνασίου) άρα και καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές ή να συνεχίσεις σε ανώτερες σπουδές.

Στόχος του ΣΔΕ

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας πρόκειται για ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο στοχεύει στην καταπολέμηση του κοινωνικού αποκλεισμού των ατόμων, που δεν διαθέτουν τα απαραίτητα τυπικά προσόντα και δεξιότητες ώστε να ανταποκριθούν στις σύγχρονες ανάγκες της αγοράς εργασίας.

Μα είναι το ΣΔΕ για μένα;

Πάντα μπορείς να βρεις χρόνο για κάτι που σε κάνει καλύτερο και δικαιολογίες που αφορούν την ηλικία και την δυνατότητα της μάθησης δεν έχουν θέση στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας. Στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας προωθούμε την ενεργητική συμμετοχή των Εκπαιδευομένων, την χρήση σύγχρονων εκπαιδευτικών μεθόδων ενηλίκων και νέων τεχνολογιών με εξειδικευμένο προσωπικό σε συνεργασία με την τοπική κοινωνία τον κόσμο των επιχειρήσεων και της εκπαίδευσης. Εφαρμόζουμε καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διαφέρει από την τυπική εκπαίδευση και ο εκπαιδευόμενος συνδιαμορφώνει την ύλη σύμφωνα με τις εκπαιδευτικές του ανάγκες.